Podręczniki szkolne z księgarni są najważniejszym źródłem wiedzy dla ucznia. To właśnie na ich podstawie będzie potem musiał poradzić sobie w szkole średniej lub na studiach. Czym powinny wyróżniać się takie podręczniki? Czy różnią się one w zależności od przedmiotu? 

Podręczniki dostosowane do danego przedmiotu 

Podręczniki mocno różnią się w zależności od tego, czy mowa o przedmiotach ścisłych albo humanistycznych. Niektóre stawiają bardziej na teorię i dłuższe teksty, zaś inne przede wszystkim na zadania. Przy zakupie trzeba pamiętać, żeby podręcznik w pierwszej kolejności był zrozumiały dla ucznia. Jeśli treść będzie podana w sposób zbyt naukowy to ciężko będzie opanować materiał. Autorzy książek i wydawnictwa mogą się sporo od siebie różnić, dlatego warto sprawdzić, czy nie będzie problemów ze zrozumieniem treści. Chodzi zwłaszcza o tak wymagające przedmioty jak fizyka albo chemia. W przypadku historii albo języka polskiego warto się skupić na tekstach źródłowych. 

Przygotowanie pod przyszłe egzaminy 

Ważnym zadaniem podręczników powinno być przygotowanie do matur lub innych ważnych egzaminów. Dobrze. jeśli na końcu rozdziału znajdują się zadania zbliżone do tych na teście. Ciekawą opcją może być zakup specjalnych repetytoriów. Trzeba pamiętać, że przygotowanie do egzaminów to nie tylko wykuwanie zadań na pamięć. Trzeba przede wszystkim zrozumieć ważne tematy i sposób postępowania przy rozwiązywaniu testu. W razie problemów warto dokupić dodatkowy zestaw ćwiczeń.  

Podręczniki dostosowane do różnych poziomów trudności 

Podręczniki szkolne zazwyczaj są dzielone na kilka różnych kategorii. Uczniowie chodzący do klas o profilu humanistycznych potrzebują innych materiałów niż osoby na kierunku np. chemiczno-biologicznym. Trzeba też dobrać podręcznik w zależności od wybieranej matury. Są istotne różnice w zależności od tego czy mowa o poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Zazwyczaj książki są odpowiednio zaznaczone, więc ciężko o ewentualną pomyłkę. W razie czego o dobór podręcznika warto też zapytać nauczyciela.